Chatroulette nasıl kullanılır ( resimli anlatım )

24 views

Chatroulette 2009 ‘ da kurulduğundan beri internette büyük bir fenomen haline geldi.Bu site rastgele  olarak dünyanın  dört bir yanından iki kullanıcıyı birbiri ile eşleştirererk video chat yapmalarına olanak sağlar.Kullanıcılar ne zaman isterse o an bağlantıyı sonlandırıp yeni bir kişi ile eşleşebilirler.Eğerki sizde böyle bir deneyime hazırsanız , aşağıda adım adım  nasıl başlacağınızı resimli olarak anlatacağım.Chatroulette servisi 18 yaş altı kullanıcıların sohbete katılımlarına izin vermemektedir.

chatrulet1

Doğru ekipmanlara sahipmisiniz ? . Chatroulette bir video temelli chat servisidir.Bu yüzden chat yapmanız için doğru eküpmanlara sahip olmanız gerek , nedir bunlar derseniz , bilgisayarınızın web kamerasının çalıştığından emin olun , flash adobe son versionunu kurmuş olmanız ve mikrofon & kulaklığın çalışıyor olmasıdır.Tabi mikrofon yazılı chat için gerekli değil.

chatrulet2

Chatroulette hesabınız var mı ? . Başlangıçta chatroulette herkesin siteyi kullanmasına izin verir.Fakat , kötü niyetli kişilerin kullanımını engellemek için , şimdilerde ücretsiz üyelik kaydı gerektiriyor siteyi eksiksiz kullanabilmeniz için.Hesabınız için bir username ( kullanıcı adı ) ve email ( mail adresi ) ile birlikte password ( şifre )  yazarak bir hesap oluşturuyorsunuz.

-Bir hesap açmak için , öncelikle www.chatroulette.com  ziyaret edin .( rahat olun site güvenlidir ). Soldaki “Start” ile artık  karşınıza çıkan ekranda  hesabınızı oluşturabilirsiniz.

chatrulet3

WEB KAMERANI TEST ET. Chatroulette ana ekranında , sol kanerda iki karanlık alan görmeniz gerekiyor.Chatroulette’yi kullandığını zaman alttaki web kamerası size , üstteki karanlık web kamera alanı da karşınızdakinin web kamerası olarak görünecektir.Mesela  “Priview your webçam” ( kameramı göster ) kısmına tıklayarak kameranızı aktif edebilirsiniz.Eğer sorun yoksa kamera sizin görüntünüzü göstercektir.

-Bu yukarıda bahsettiğim “preview your webçam” yaptığınızda hemen size küçğük bir ekranda sorulcak “chatroulette’nin kameranıza erişmesine izin verilsin mi”  Bu durumda “ok” yada “Accept” yada kameranızı göstercek opsiyonu onaylıyorsunuz.

chatrulet-4

Chatroulette’ye başla!. Chatrouletteye giriş yaptınız hesap oluşturdunuz ve kameranızda çalışıyor.Artık chatroulette çarkını çevirmeye hazırsınız.Hazırsanız o zaman www.chatroulette.com adresine gir , solda “start”(F2) butonuna tıkla ve microfon-kamera erişimine izin ver.Şimdi sohbete bağlandınız.İyi eğlenceler.

chatrulet5

Stop , Next Butonlarını kullanmaya başlayın!.. “START” butonu ile başladğınız sohbete start ‘ın “NEXT“olduğunu göreceksiniz.Bu düğme yada buton neyse artık sizi o an bağlı olduğunuz kullanıcı ile bağlantınızı koparıp yeni bir kullanıcıya bağlanmanızı sağlar.Ayrıca bu buton sayesinde sevmediğiniz yada istemediğiniz durumlardan sohbetlerden direk çıkabilirsiniz.

-Ayrıca “STOP” butonu sizi tamamen programın kullanımı dışına alır.Yani sizi biriyle rasgele eşleşmekten alıkoyar.Sizinde hayal ettiğiniz gibi bu butonda sohbetin tamamen dışına çıkmak yada bir süre durdurmak için ideal.

-Eğerki istenmeyen durumlara rastladınız,uygunsuz görüntülere rastladınız yada hakarete maruz kaldınız  o zaman hızlı bir şekilde “REPORT AND NEXT” ile o kişiyi sizin giib rahatsız olanlarda rapor etmişse bu kişi chatroulette üzerinde engellenir.

chatrulet6

Kimliğinizi koruyun!. Ne yazıkki internet bir çok dolandırıcı , utanmaz , sahtekarlarla dolu bir ortam olabiliyor. Ancak chatroulette’de güvendesiniz.Chatroulette size ait bazı bilgileri kullanmak ister.Bunlar.Eğerki bu bilgilerinizin şüpheli kişilerce kullanıldığını düşünüyorsanız hemen üyeliğinzi iptal edip ayrılın.

  • İsminiz
  • Adresiniz
  • Kredi kartı yada banka kartı bilgileriniz
  • Doğum yılı vs.

chatrulet8

Daha düzgün ve kaliteli bir sohbet için. Chatroulette gerçekten çok avantajlı bir site eğerki amaclarına uygun kullanılırsa.Chat rulet kullanıcılara dünyanın diğer ucundaki bir yabancı ile iletişim kurmanızı onu tanımanızı sağlar.Bunu dahada ilerletip avantaja çevirin.Dünyanın diğer bir ucundaki bir yabancıya karşı kibar olun , arkadaş canlısı  ve fikirlere açık görünün.Ortak fikirler her daim sizi dahada iyi yapar.

Chatroulette bazı kurallar koymuş…Bunlara kesinlike uymanız önerilir.

  • Kullanıcılar uygunsuz davranışlarda bulunamazlar yada karşıdakinden isteyemezler.
  • Kullanıcılar 18 ve üstü yaşta olmalı.
  • Kullanıcılar  reklam yada farklı bir spam türü yayınlayamazlar.
  • Kullanıcılar başkasına ait sahte videoyu web kamerasında kullanamazlar.

chatrulet10

Kesinlikle 18 yaşında yada üstü değilseniz kullanmamalısınız.Bu yeterli değil tabi.Chatroulette çocuklar ve kendini bilmeyen yetişkinler için değildir.Genel olarak chat rulet üzerindeki kullanıcılar normaldir.Burada kötü niyetli kullanıcıların sayısı bir hayli azdır.

Not: Gerçekten 18 yaşını doldurmamış ve eğerki çocuk yaşta iseniz yada çocuklarınız varsa kullanmasına müsade etmeyin.Chat rulette üzerinde istenmeyn görüntülere anlık olarak rastlamak mümkündür.Bu yüzden uyarımızı dikkate alınız.

Chatroulette nedir ? > Chatroulette nasıl kullanılır ?

Leave a reply "Chatroulette nasıl kullanılır ( resimli anlatım )"

Author: 
    author